Телефон: 522-81-45

Geoinformatika 2015; 4(56) : 29-34

ІНТЕРПРЕТАЦІЯ ГЕОЕЛЕКТРИЧНИХ ДАНИХ З ВИКОРИСТАННЯМ ІМОВІРНОСНО-СТАТИСТИЧНИХ ХАРАКТЕРИСТИК ПРИ ВИРІШЕННІ ІНЖЕНЕРНО-ГЕОЛОГІЧНИХ ЗАВДАНЬ

Л.А. Христенко, Ю.I. Степанов

Гірничий інститут Уральського відділення РАН, вул. Сибірська, 78а, Перм 614007, Російська Федерація,
e-mail: liudmila.hristenko@yandex.ru

Інтерпретація даних польових вимірювань методами электропрофілювання найчастіше ґрунтується на най­простіших способах оцінювання глибин і розмірів тіл або на якісному аналізі. Це спричинює неоднозначність висновків про наявність і природу явищ, що зумовили зміни спостережуваних параметрів. Аналіз статистичних характеристик потенціалів природного поля (ПП) і уявного опору (УО) за використання апарату теорії оцінок дає змогу істотно збільшити обсяг корисної інформації та чіткіше прослідкувати неявно виражені у спостережених полях особливості геологічної будови. Розбиття на класи багатопризнакового простору методами безеталонної класифікації істотно полегшує локалізацію ділянок можливих інженерно-геологічних ускладнень. Вихідними даними слугували значення потенціалів ПП і УО, отримані під час виконання профільних вимірів у межах Верхньокамського родовища солей. Розрахунки виконано за допомогою модулів “КОСКАД-ПРОФІЛЬ” і “КОСКАД 2D” програмного комплексу “КОСКАД 3D”. Результати наведено за окремо взятим профілем і за площею, сформованою з інтерпольованих за кількома профілями значень потенціалів ПП і УО. В результаті інтерпретації багатовимірних даних за формальними ознаками підвищено достовірність висновків про геологічну природу досліджуваних явищ і процесів, а також виділено зони інженерно-геологічних ускладнень.

Ключові слова: природне електричне поле, уявний опір, статистичні характеристики, класи, інженерно-геологічні ускладнення.

Повні тексти публікацій