Телефон: 522-81-45

Geoinformatika 2015; 4(56) : 5-16

ОПЕРАТИВНА ОЦІНКА ПЕРСПЕКТИВ НАФТОГАЗОНОСНОСТІ ДІЛЯНКИ В РАЙОНІ ГАЗОВОГО РОДОВИЩА ZOHR НА ШЕЛЬФІ ЄГИПТУ В СЕРЕДЗЕМНОМУ МОРІ ЧАСТОТНО-РЕЗОНАНСНИМ МЕТОДОМ ОБРОБКИ ТА ІНТЕРПРЕТАЦІЇ ДАНИХ ДЗЗ

С.П. Левашов1,2, М.А. Якимчук1,2, І.М. Корчагін3, Д.М. Божежа2

1Інститут прикладних проблем екології, геофізики і  геохімії, пров. Лабораторний, 1, Київ 01133, Україна
2Центр менеджменту та маркетингу в галузі наук про Землю ІГН НАН України, пров. Лабораторний, 1,
Київ 01133, Україна
3Інститут геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України, просп. Акад. Палладіна, 32, Київ 03680, Україна,
e-mail: korchagin@karbon.com.ua

Проаналізовано результати застосування мобільного прямопошукового методу частотно-резонансної обробки даних дистанційного зондування  Землі (ДЗЗ) для оперативної оцінки перспектив нафтогазоносності окремих структур та об’єктів на шельфі в районі пробуреної свердловини в Середземному морі і в межах чотирьох великих пошукових блоків Баренцового моря. Експериментальні дослідження проведено з використанням мобільної технології частотно-резонансної обробки та інтерпретації даних ДЗЗ, яка є “прямим” методом пошуків нафти та газу і працює в рамках “речовинної” парадигми геофізичних досліджень. Технології та методи, які розроблені на принципах цієї парадигми, спрямовано на пошук конкретної (шуканої в кожному конкретному випадку) речовини – нафти, газу, газоконденсату, золота, цинку, урану тощо. У Середземному морі в районі крупного газового родовища Zohr, відкритого компанією “Ені”, виявлено та закартовано 3 аномальні зони типу “поклад нафти і газу”. Дослідженнями в районі родовища встановлено три інтервали пошуків покладів вуглеводнів (ВВ). Три пошукові інтервали виділено також у межах двох інших аномалій. Одна з них закартована на шельфі Кіпру. Для норвезької частини колишньої “сірої” зони Баренцового моря оброблено дані ДЗЗ у межах чотирьох пошукових ділянок. Виявлено та закартовано 2 аномальні зони типу “газовий поклад” і 13 аномальних зон типу “газовий + конденсатний поклад”. Аномальні зони є, по суті, проекціями на земну поверхню контурів скупчень ВВ у розрізі. Цю додаткову інформацію можна використовувати для наближеної оцінки ресурсів ВВ у межах обстежених ділянок і структур. Початок освоєння обстежених ліцензійних блоків з виявлених аномальних зон дасть змогу, в цілому, істотно прискорити та оптимізувати пошуковий процес. Мобільну технологію частотно-резонансної обробки та інтерпретації (декодування) даних ДЗЗ можна застосовувати для оперативної оцінки перспектив нафтогазоносності окремих структур і пошукових площ в морських і океанічних акваторіях, включаючи важкодоступні Арктичний і Антарктичний регіони.

Ключові слова: мобільна технологія, аномалії типу “поклад”, “нафта”, “газ”, “газоконденсат”, шельф, розломна зона, супутникові дані, прямі пошуки, обробка даних ДЗЗ, інтерпретація.

Повні тексти публікацій