Телефон: 522-81-45

Geoinformatika 2017; 1(61) : 26-32

УДК 551.24

ТЕКТОНІКА ГЕОСОЛІТОННИХ РОДОВИЩ НАФТИ І ГАЗУ

М.В. Лубков

Полтавська гравіметрична обсерваторія Інституту геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України,вул. Мясоєдова, 27/29, м. Полтава, 36029, Україна, e-mail: mikhail.lubkov@mail.ru

З метою дослідження тектоніки геосолітонних родовищ нафти і газу на основі варіаційної скінченно-елементної методики для в’язкопружної моделі Кельвіна–Фойта змодельовано сучасні геотектонічні рухи та напружено-деформований стан в околі геосолітону. Показано, що на тектонічний розвиток структури прирозломного геосолітону найбільше впливає вертикальне підняття активного мікроблока вздовж його центрального розлому. Цей рух сприяє зростанню тиску в нафтогазових пластах і приводить до інтенсивного підняття земної поверхні в околі геосолітонного родовища, яке може бути зафіксовано геодезичними і геофізичними методами. Насувні та скидові горизонтальні рухи регіонального характеру також помітно впливають на тектонічний розвиток структури геосолітону і, відповідно, на зміну тисків у його нафтогазових пластах. Моніторинг сучасних вертикальних рухів земної поверхні в околі геосолітонного родовища дає змогу виявити і відокремити його структуру і тим самим локалізувати місця можливого накопичення вуглеводневої сировини. Виявлення зони зниженого тиску вздовж центральної вертикальної труби геосолітону пояснює механізм вертикальної міграції глибинних гарячих флюїдів, а також процеси передавання вуглеводнів у центральній трубі та їх сепарацію і накопичення в колекторах геосолітону.

Ключові слова: комп’ютерне моделювання, геотектонічні рухи, напружено-деформований стан, геосолітонне родовище нафти і газу.

Повний текст публікації