Телефон: 522-81-45

Geoinformatika 2016; 3(59) : 58-68

РЕЗУЛЬТАТИ ДИСТАНЦІЙНИХ І НАЗЕМНИХ ГЕОЕЛЕКТРИЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ НА ДІЛЯНКАХ РОЗТАШУВАННЯ СХОВИЩ НАФТОПРОДУКТІВ

С.П. Левашов1,2, І.Г. Зезекало3, М.А. Якимчук1,2, І.М. Корчагін4, Д.М. Божежа2

1Інститут прикладних проблем екології, геофізики і геохімії, пров. Лабораторний, 1, Київ 01133, Україна
2
Центр менеджменту та маркетингу в галузі наук про Землю ІГН НАН України, пров. Лабораторний, 1, Київ 01133, Україна
3
ТОВ “Надраспецтехнологія, Майдан незалежності, 20, Полтава 36003, Україна
4
Інститут геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України, просп. Акад. Палладіна, 32, Київ 03680, Україна, email: korchagin@karbon.com.ua

Проаналізовано результати досліджень з використанням мобільних прямопошукових методів на територіях підземного і наземного сховищ нафтопродуктів. На першому етапі обстеження підземного сховища дизельного палива виконано частотно-резонансну обробку супутникового знімка ділянки його розташування. На другому етапі на площі сховища проведено наземні деталізаційні роботи геоелектричними методами СКІП і ВЕРЗ. У результаті виявлено та закартовано залишки дизельного палива у двох підземних резервуарах об’ємом 5621 і 243 м3. У зонах інших резервуарів залишки нафтопродуктів не виявлено. На ділянці робіт установлено і локалізовано вертикальний канал міграції глибинних флюїдів, по якому газ і “легка нафта” нагнітаються по тектонічних порушеннях на територію сховища. На площі наземного сховища виявлено та закартовано 12 аномальних зон на резонансних частотах проб палива із пробурених свердловин. У контурах аномальних зон за значеннями інтенсивності аномального відгуку виділено найперспективніші ділянки для буріння свердловин з метою вилучення “втраченого” палива. Наявність техногенних скупчень палива в контурах виявлених аномальних зон підтверджено бурінням.

Ключові слова: сховище нафтопродуктів, паливо, нафта, газ, свердловина, супутникові дані, прямі пошуки, геоелектричні методи, аномалія типу “поклад”, обробка даних дистанційного зондування Землі, інтерпретація, вертикальний канал.

Повний текст публікації