Телефон: 522-81-45

Geoinformatika 2017; 3(63) : 43-47

УДК 540.34

ВПЛИВ МАГМАТИЧНИХ ПОРІД ВИГОРЛАТ-ГУТИНСЬКОГО ВУЛКАНІЧНГО
ПАСМА НА ЧАС ПРОБІГУ СЕЙСМІЧНИХ ХВИЛЬ

Е. Козловський, Д. Малицький, А. Парфенюк, О. Грицай, В. Тимощук, І. Ярема, О. Асташкіна, М. Махніцький

Карпатське відділення Інституту геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України, вул. Наукова, 3Б, м. Львів, 79060, Україна, e-mail: dmalytskyy@gmail.com, kem2406@gmail.com, susyinet@gmail.com

Уточнення швидкісних моделей під сейсмічними станціями Закарпаття важливе для уточнення визначених механізмів джерел землетрусів. Механізми вогнищ землетрусів визначають за стандартною швидкісною моделлю для певної сейсмічної станції Закарпаття, зазвичай однаковою для всіх станцій. Проте значення швидкостей поширення сейсмічних хвиль у середовищі суттєво впливають на розрахунок кута виходу сейсмічної хвилі, на основі якого визначають механізм джерела землетрусу. Тому для уточнення цього механізму важливо не використовувати стандартну швидкісну модель, а розраховувати швидкість пробігу сейсмічної хвилі в шарах для кожної сейсмічної події, оскільки вони можуть суттєво різнитися і, відповідно, впливати на визначення кутів виходу прямих Р-хвиль із вогнища на станцію. На прикладі події, що відбулась 17.10.2006 р. (φ = 48,61˚ N, λ = 22,46˚ E, ε = 24140м, h = 3300м) показано, що вплив магматичних порід Вигорлат-Гутинського вулканічного пасма значно зменшує час пробігу сейсмічних хвиль у осадовому шарі та частково у фундаменті.

Ключові слова: Вигорлат-Гутинське вулканічне пасмо, швидкісна модель, час пробігу сейсмічної хвилі, механізм вогнища землетрусу.

Повний текст публікації